Pět zákonů o penězích, abyste už nemuseli počítat každou korunu

Máte pocit, jako by se vám peníze vyhýbaly?  Žijete takřka od výplaty k výplatě nebo podnikáte, ale nedaří se vám udržet peníze? Že vždycky někam utečou a před výplatou už zase chybí?

Jen chtít peníze a snít o nich ale nestačí.  Je potřeba jít penězům naproti a dodržovat potřebné zásady, aby penízky pravidelně přicházely, udržely se u vás a také aby pro vás pracovaly.

Nebudeme se tady bavit o esoterických tajemstvích a rituálech, ale o faktech, které opravdu fungují – čtěte dále a dozvíte se víc.

pět zákonů o penězích, abyste si je uměli vydělat, udržet a rozmnožit

 

Jak to řeší drtivá většina lidí?

Mnoho lidí se snaží rychle zbohatnout, aby se už nemuseli dřít v práci, ničit si tam zdraví a ztrácet drahocenný čas.  Domů pak příjdou utahaní a na rodinu, i kdyby ten čas nakonec měli, jim stejně nezbudou síly.

Takže zkoušejí všechno možné,  kupují si drahé knížky, kde se chtějí dozvědět o zaručených postupech, zaplatili si zaručeně fungující kurzy, které je údajně naladí na peníze a naučí jak je k sobě přitahovat.

Pořadatelé kurzů z nich, pod záminkou rychlého zbohatnutí, tak akorát vytahali peníze, téměř nic užitečného jim nepředali a ještě se tváří, že jim udělali kdovíjakou službu, když jim „věnovali“ svůj čas. A aby ještě nechtěli vrátit peníze za kurz, ubezpečí je už předem, že toto dělají jen ti, co vůbec nic nepochopili (a tudíž že jsou tupci) anebo že to dělají vychytralí lidé (a kdo by chtěl být nařčen z vychytralosti, že? … asi nikdo).

Možná to také znáte z okolí. Možná jste se také spálili, ale věřte, není to ostuda.

Každý se může spálit. Dokonce i já. Byla jsem tehdy 17letá nerozumná mladá žába, ošklivě jsem naletěla na podobný „rychlokurz“, ale žádný fungující postup jsem se nedozvěděla. Na zaplacení onoho kurzu tehdy padly skoro všechny mé úspory. Také jsem chtěla mít peníze a užívat si, jako všichni mladí. Tvrdá škola hned zezačátku kariéry.

Miliony korun zkrátka nevypotíte přes noc.

… Ale jde to i jinak

Dovoluji si zde uvést jednu důležitou myšlenku Babylónského hudebníka Kobbiho, kterou jsme se inspirovali:

„Lidské bohatství není v plném měšci. Ten se rychle vyprázdní, pokud nemáš  „zlatý“ pramen, ze kterého jej můžeš pokaždé doplnit.  Je potřeba mít stálý příjem, aby bylo možné hradit všechna svá vydání“

 

Ano – stálý příjem, to je základ,

… ale to nestačí, je potřeba s penězi umět zacházet, abyste si je dokázali odložit (a nesahali na ně),  udržet a rozmnožovat.

Je potřeba dodržovat určité zásady a znát 5 zákonů peněz. Tady jsou:

pojdme se podivat, jak vydelat, udrzet a rozmnozip penize - pet zakonu penez.

 

Pět Zákonů o penězích a zlatě

 

 

První zákon o penězích praví:

Nejdříve zaplaťte sobě, odložte si část příjmu stranou

 

Tohle jistě neslyšíte poprvé, ale jde o to, opravdu si odložit nejméně jednu desetinu výdělku stranou a neutratit ji.

Pokud si budete odkládat nejméně jednu desetinu výdělku, vytvoříte si postupně finanční základ, se kterým se už dá něco dělat, aby penízky začaly vydělávat

Co to znamená?

…to,  že neutratíte komplet všechnu výplatu, která příjde na účet. Je opravdu nutné si alespoň tu desetinu odložit a hospodařit už jen se zbylými 90 procenty. Ze začátku je to obtížné, ale když si na to zvyknete, bude to v pohodě a penízky se budou postupně hromadit.

Jestli je budete prozačátek odkládat na spořící termínovaný účet (který nedovolí ihned vybrat peníze) a nebo je budete střádat doma do sklenice, to už nechám na vás.

Také u menších obchodníků se často vyskytuje problém, kdy vyberou všechny peníze (tržbu) které jim v tu chvíli příjdou na účet.  Takový způsob utrácení peněz způsobuje to, že se někteří podnikatelé stále plácají na místě a nemohou se „odlepit ode dna“. Jakoby se točili v začarovaném kruhu.

Příklad:

na účet příjde tržba z eshopu, dejme tomu, že ten den jste na eshopu prodali kosmetiku celkově za 4500 Kč  – pokud je všechny vyberete nebo použijete na nějaký nákup nebo uhrazení nějaké palčivé faktury a budete to tak dělat pořád, skončíte na mizině. Zaručeně.

Je potřeba dát stranou nejen těch 10%, ale také peníze na všechny nutné výdaje (nájem, faktury, nutné pravidelné výdaje, atd…)  a se zbytkem hospodařit tak, abychom neutráceli za nepotřebné věci.

Berte také v úvahu, že prodáváte-li něco přes internet, může to podléhat 14 denní lhůtě na vrácení peněz v případě nespokojenosti zákazníka. Takže jestli pokaždé utratíte komplet všechnu denní tržbu, a vše co bylo na účtě,  a zákazník pošle zboží zpátky, jste v háji.

První zákon zlata (peněz) tedy praví, že postupně bohatne ten, kdo je šetrný a podnikavý.

 

 

Druhý zákon o penězích praví:

Dobře a moudře investujte své peníze, aby pro vás pracovaly

 

Říká se, že „peníze dělají peníze„.

Použijte své peníze, aby za vás pracovaly, ale je potřeba investovat uvážlivě, abyste nepřišli o všechny své úspory.  „Když moudrý dobře umístí zlato (peníze) , vydělává na něm a  neustále přibývá“ píše se v knize  Nejbohatší muž v Babylóně.

Rozhodně by neměly zahálet někde ve slamníku, nebo v krabici 🙂

Použijte je tak, aby vydělávaly.

 

 

Třetí zákon o penězích praví:

Chraňte si své peníze a investujte je pod dohledem odborníků

 

Neodebírejte z našetřených peněz s tím, že je to teď „výjimečně“ , protože je zrovna náhlá „krize“ . Jakmile na ně sáhnete jednou, budete brát pořád a ze základu nakonec nezůstane nic.  Je jedno, jak to budete obkecávat a dobře vím, že když je něco většího našetřeno, tak „najednou“ jakoby se všechno doma začalo kazit, spotřebiče, opravy bytu, náhlé větší výdaje, atd…

Musíte všechny ty krize prostě vyřešit jinak a nesahat na ty úspory.

Také se postarejte, aby vám na ně nesahal nikdo jiný, pokud nebude pověřen k jejich investování.

O správném investování se raďte s odborníky, kteří sami dobře investují a mají výsledky a zkušenosti. S léty budou penízky hezky přibývat. Rozhodně není dobré poslouchat rady typu: „já jsem někde četla, že …“  nebo „oni říkali, že na tom slušně vydělali“, popřípadě se nechat někde na internetu na něco nalákat.  Je to jako bych se radila o nákupu kvalitních látek s pekařem nebo se zedníkem.

 

Čtvrtý zákon o penězích praví:

Když majitel vloží zlato (peníze) do pochybných podniků, příjde o ně

 

Tento zákon navazuje na předchozí – neuvážené zacházení s penězi. Člověk, který má majetek anebo více peněz, ale neumí s nimi zacházet, může o ně rychle přijít.

Dokonce i na burze můžete přijít o všechno a ještě se zadlužit, pokud nevíte jak na to a nerozumíte burze, na jakých principech funguje.  Obzvláště moderní lákadlo jsou tzv. „binární opce“.  To je kapitola sama pro sebe. Pozor také na zaručené návody na rychlé zbohatnutí, už jsem je zmínila zkraje článku.

 

Pátý zákon o penězích praví:

Kdo chce hned vydělávat velké sumy a čeká nesmírnou návratnost svých investic, příjde o vše

 

Všechno chce čas, netlačte na pilu, nechtějte mít všechno hned. Ani to bohatství nepříjde přes noc (pokud zrovna nevyhrajete v loterii).

Může se stát, že jakmile zjistíte, kolik jste si našetřili anebo náhle příjdete k majetku – jakoby se přeplo vaše myšlení do takového zvláštního druhu náladovosti – vidím to u některých svých klientů, kteří po mých kurzech začali vydělávt více, než na co byli zvyklí – najednou jakoby si museli vynahradit všechno, co jim v životě bylo kdy odpíráno. Rozhazovali a utráceli. Chtěli dohnat všechno to, co si přáli, ale nemohli toho celé ty roky dosáhnout. A najednou to bylo možné.

Toto chování je nebezpečné  – pozor na to. Proto do své výuky začleňuji hned zkraje i finanční gramotnost, aby se riziko ztráty vydělaných peněz snížilo na minimum. Je totiž mnohem snazší dostat e-shop do zisku, když jeho majitel umí dobře zacházet s penězi.

V knize „Nejbohatší muž v Babylóně“ se píše o tom, jak divoké nápady mívají čerství majitelé majetku a peněz (a zlata). Také se dočtete, jak moudří muži varují před tímto chováním, protože vědí, že vidina rychlého zbohatnutí je nebezpečná.  Viz výše – předchozí zákon o penězích.

 

 

 Tady vidíte, že všech 5 zákonů o penězích se různě prolíná

jeden zákon souvisí s druhým

 

Tento článek vznikl na základě mých osobních zkušeností  s klienty a kurzisty, se kterými jsem na kurzech probírala finanční gramotnost. I já jsem kdysi nasekala mnoho chyb, před kterými teď mohu své klienty varovat, protože nechci, aby opakovali stejné chyby a škodili si.

Článek o penězích je také inspirován knihou „Nejbohatší muž v Babylóně“ a bude na něj navazovat další článek: „Jak naplnit peněženku s platem zaměstnance“

 

 

Jo a mimochodem, tuto knihu doporučuji přečíst. je velice moudrá, výživná a není drahá

A pokud by byla v obchodech a eshopech vyprodaná – je možné si ji zapůjčit např. v knihovně, nebo sehnat za pár kaček v bazaru knih nebo  v  Antikvariátech. V každém větším městě je minimálně jeden takový obchod

(obrázek nevede na  žádný odkaz 🙂 ):

kniha Nejbohatší muž v Babylóně, doporučuji přečíst, je výborná a hned vás nakopne, co máte udělat, abyste dali dohromady tolik peněz, kolik potřebujete

 

 

.

Dáša Anhelo

Dáša Anhelo

Spokojená podnikatelka a investorka, s 18 lety praxe v obchodu, takže vím o čem mluvím 🙂
Krom toho už 10 let školím (nejen) obchodníky. Nyní pořádám také kurzy on-line a píšu e-booky, které pomáhají zvyšovat prodeje
Dáša Anhelo

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vyplňte Antispam (jednoduché počty) *